Pamiatka mesiaca

ŽIDOVSKÉ KOMUNITNÉ MÚZEUM V BRATISLAVE

Stála expozícia Židovského komunitného múzea sa nachádza na ženskej galérii synagógy na Heydukovej ulici v Bratislave. Toto unikátne bratislavské múzeum založila ŽNO Bratislava, aby širokej verejnosti prezentovala bohaté kultúrne dedičstvo židovskej komunity. Patrí k nemu aj samotná synagóga, významná pamiatkovo chránená stavba slovenskej medzivojnovej architektúry.

Synagóga na Heydukovej ulici je jedinou synagógou v Bratislave. Postavená bola v kubistickom slohu v rokoch 1923 – 1926 a je dielom bratislavského židovského architekta Artura Szalatnaia-Slatinského. Stála expozícia Židovského komunitného múzea s názvom „Židia v Bratislave a ich kultúrne dedičstvo“ je inštalovaná na prvom poschodí a pre verejnosť je otvorená počas letnej výstavnej sezóny.

Počas výstavnej sezóny 2013 múzeum tiež predstavuje diela európskeho umenia, ktoré boli počas Druhej svetovej vojny ulúpené bratislavským židovským zberateľom a určené pre štátne inštitúcie. Po roku 1948, keď bola založená Slovenská národná galéria, sa tieto umelecké diela dostali do jej zbierok. Výstava je spoločný projekt Slovenskej národnej galérie a Židovského komunitného múzea a potrvá do 13. októbra 2013.

Stála expozícia múzea bola nedávno ocenená ako Expozícia roku 2012. Toto ocenenie udeľuje revue Pamiatky a múzeá. Židovské komunitné múzeum sa pripája ku každoročným septembrovým podujatiam Európsky deň židovskej kultúry a Dni kultúrneho dedičstva.

Pre viac informácii navštívte webstránku múzea www.synagogue.sk